During June , Danby Company’s material purchases amounted to 8. 100 pounds at a price of $8.00 per pound. Actual costs incurred inthe production of 1, 600 units were as follows :Direct labor :`$135, 975 ($18.50 per hour )Direct material :$ 39 , 206 ($8. 80 per pound )The standards for one unit of Danby Company’s product are as follows :Direct Labor :`Direct Material :Quantity , 4 hours per unitRate , $18. 40 per hourQuantity , 3 pounds per unitPrice , $7 . 70 per poundRequired :”Compute the direct- material price and quantity variances , the direct-material purchase price variance , and the direct -labor rate andefficiency variances . ( Indicate the effect of each variance by selecting ” Favorable ” or ” Unfavorable ” . Select ” None ” and enter ” 0 “for no effect ( i.e., zero variance ) . !`Direct- material price variance*Direct-material quantity variance*Direct – material purchase price varianceDirect – labor rate varianceDirect- labor efficiency variance




Why Choose Us

  • 100% non-plagiarized Papers
  • 24/7 /365 Service Available
  • Affordable Prices
  • Any Paper, Urgency, and Subject
  • Will complete your papers in 6 hours
  • On-time Delivery
  • Money-back and Privacy guarantees
  • Unlimited Amendments upon request
  • Satisfaction guarantee

How it Works

  • Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
  • Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
  • Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
  • Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
  • From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.